Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Tävlingsresultat
Tävlingsresultat

Sofiaflickornas tävlingsresultat sedan 1987 
RT = Rikstävling nivå 1, 2, 3
RM= Riksmästerskapen nivå 1, 2, 3
UC = Ungdomscupen
USM = Svenska ungdomsmästerskapen 
JC = Juniorcupen 
JSM = Svenska juniormästerskapen 
SC = Svenska cupen 
SM = Svenska mästerskapen 
JNM = Nordiska juniormästerskapen 
NM = Nordiska mästerskapen 
EM = Europamästerskapen 


1987 

USM BRONS

1988 
USM SILVER
SM 5:A

1989 
USM SILVER
JSM 6:A
SM SILVER
NM BRONS

1990 
USM GULD
JSM BRONS
SM BRONS
NM 4:A

1991 
USM 7:A
JSM BRONS
SM BRONS

1992 
USM GULD
JSM GULD
SM deltog ej

1993 
USM SILVER
JSM 4:A
SM 6:A

1994 
USM GULD
JSM GULD
SM BRONS

1995 
USM SILVER
8:A lag 2
JSM SILVER
SM GULD
SC 4:A

1996 
USM SILVER
JC 1 GULD
JC 2 BRONS
SC 1 4:A
SM 4:A
SC 2 5:A

1997 
UC 1 6:A
USM 6:A
UC 2 7:A
JSM BRONS
JC SILVER
SM GULD
5:A lag 2(d 2)
SC GULD
5:A lag 2 (d 2) 
NM SILVER

1998 
USM 5:A
UC 8:A 
8:A lag 2 (d 3)
JSM SILVER
JNM SILVER
SM SILVER 
6:A lag 2 (d 2) 
SC GULD 
EM 6:A
grenseger hopp

1999 
USM 6:a
10:a lag 2 (d 3)
UC 6:a (division 4)
10:a lag 2 (d 4)
SM 5:a
2:a lag 2 (d 3)
SC 4:a
NM BRONS

2000 
USM 7:a (division 4)
12:a lag 2 (d 4)
UC 9:a (division 4)
SM 5:a

2001 
USM 7:a (division 3)
(2:a division 4)
UC 
JSM 9:a 
(2:a division 2)
(1:a division 3)
(1:a division 4)
(1:a division 5) 
SC 5:a
SM 7:a

2002 
JC 8:a div 2
UC 10:a div 1
USM 9:a div 1
SM SILVER (mixed)
EM 5:a (mixed) 

2003
SC SILVER (mixed)
JSM 6:a (div 3)
USM 10:a div 1
UC 5:a div 2
JC 8:a div 3
NM SILVER (mixed)

2004
JC 8:a pool 1-3
USM 8:a div 2
SM 9:a div 2
JSM 9:a div 3

2005
JSM 9:a div 1
JC 9:a
USM 6:a
SM 8:a kval
UC 8:a final
SC 8:a kval

2006
JSM 4:a pool 1
JC 7:a final
USM SILVER

2007
JSM 8:a pool 1-3
UC 8:a final

2008
USM 10:a kval
SM 9:a kval
RM1 10:a final
UC 6:a pool 1
JSM 8:a final

2009
JSM 11:a och 31:a kval
RM nivå 2 18:e och 21:a  kval
USM 31:a i kval

2010
RM nivå 3 10:a finalen
MiniDm 9:a 
Stockholm Team Gym Open (vår) GULD
Stockholm Team Gym Open (höst) BRONS
Visbycupen GULD matta och hopp

2011
RM nivå 3 deltog med 2 lag, 17:e & 28:a kval
RM nivå 1 18:e  av 80 lag
MiniDm deltog med 3 lag, 1 lag till final 
UT-äldre SILVER

2017
RM1 yngre - Ungdom 1: 19 av 61
RT2- Minior1: 24:e, Ungdom2: 25:e av 48. 
 
Facebook
Instagram
Webbshop